Ako Na Pozemky

Ako zistím, či na pozemku môžem stavať?

Kontrola v územnom pláne obce

V zásade je kľúčové preveriť, či sa v územnom pláne obce pozemok nachádza v zóne, kde je povolená výstavba. Pokiaľ nie, výstavba na pozemku bez zmeny územného plánu povolená nebude. Územný plán si viete stiahnuť na web stránke obce.

Čo Vám môže skomplikovať získanie stavebného povolenia:

Pozemok v intraviláne vs. pozemok v extraviláne obce

  • Intravilán: Intravilán predstavuje územie obce, ktoré je určené pre urbanizovaný rozvoj a mestskú zástavbu.
  • Extravilán: Extravilán predstavuje územie obce, ktoré sa nachádza mimo intravilánu a je určené pre vidiecky charakter, poľnohospodársku výrobu, prírodné oblasti a iné neurbanizované časti územia.

Je tiež dobré preveriť, či sa pozemok nachádza v intraviláne alebo extraviláne obce. Hranica intravilánu a extravilánu je zaznačená v katastrálnej mape a informácia je uvedená aj na liste vlastníctva. Intravilán je na LV označovaný aj ako: Zastavané územie obce. 

Pokiaľ kupujete pozemok v extraviláne obce s veľkou pravdepodobnosťou sa bude jednať o poľnohospodársku pôdu (orná pôda, trvalý trávny porast). Aký druh pozemku kupujete je tiež uvedené v liste vlastníctva. Ak sa jedná o poľnohospodársku pôdu, bude potrebné požiadať príslušný úrad o vyňatie danej parcely z pôdneho fondu. O vyňatí poľnohospodárskej pôdy z fondu rozhoduje obvodný pozemkový úrad so sídlom v okresnom meste. Kontaktné údaje na príslušný úrad nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR. 

Parcely registra E a C

  • Parcela registra E je pozemok, ktorý nemá v teréne jasne určené hranice a vymerané rozmerové údaje.
  • Parcela registra C je pozemok, ktorý je evidovaný ako samostatná nehnuteľnosť v katastri nehnuteľností. Tieto pozemky majú jasne určené hranice, vymerané rozmerové údaje a sú evidované ako samostatné parcely s pridelenými evidenčnými číslami.

Nakoľko výstavba je možná len na parcelách registra C, je v prípade kúpy pozemku, ktorý je v katastrálnej mape evidovaný ako parcela registra E,  potrebné kontaktovať geodeta, ktorý vypracuje nový geometrický plán. Geodet následne podá žiadosť o zmenu parcely registra E na C spolu s potrebnými dokumentmi na príslušný katastrálny úrad. Cena takéhoto úkonu závisí od komplexnosti zamerania a môže sa pohybovať približne v relácii od 200 do 1000 EUR.

Kontaktné údaje na Obvodný pozemkový úrad Brezno na stránke MV SR:

Územno-plánovacia informácia (ÚPI)

Pokiaľ chcete mať potvrdenie o tom, či a v akom rozsahu je možné na pozemku stavať, požiadajte o vydanie územno-plánovacej informácie. Územno-plánovaciu informáciu vydáva príslušný územný plánovací orgán, ktorým môže byť obec, mesto alebo vyšší územný celok. Tlačivo nájdete na webových stránkach väčších obcí a miest, ako aj na konci článku.

ÚPI obsahuje rôzne informácie a údaje o danom pozemku, ktoré sú dôležité pre plánovanie a výstavbu. Tu sú niektoré z hlavných prvkov, ktoré môže ÚPI obsahovať:

  1. Urbanistické rozdelenie: ÚPI môže vyznačovať rôzne urbanistické zóny na danom území. Tieto zóny určujú účel využitia pôdy a obmedzenia pre jednotlivé oblasti, ako sú obytné, komerčné, priemyselné, rekreačné a iné oblasti.
  2. Parametre výstavby: ÚPI môže obsahovať parametre a obmedzenia týkajúce sa výstavby, ako sú výškové limity budov, maximálna hustota zástavby, minimálna vzdialenosť od susedných pozemkov, parkovanie a podobne.
  3. Infraštruktúra: ÚPI môže zahrňovať informácie o dostupnosti a plánovanej infraštruktúre na danom území, ako sú cesty, chodníky, verejná doprava, vodovodné a kanalizačné siete, elektrické siete a podobne.
  4. Prírodné a krajinné hodnoty: ÚPI môže obsahovať informácie o prírodných a krajinných hodnotách daného územia, ako sú chránené oblasti, prírodné rezervácie, vodné plochy, zelené plochy a podobne. Tieto údaje sú dôležité pri plánovaní a ochrane životného prostredia.
  5. Obmedzenia a ochrana: ÚPI môže obsahovať obmedzenia a ochranné opatrenia, ktoré sa vzťahujú na dané územie. Môže ísť o opatrenia na ochranu pamiatkových objektov, historických oblastí, ekologických koridorov, vodných zdrojov a podobne.
  6. Rôzne pravidlá a predpisy: ÚPI môže obsahovať rôzne pravidlá a predpisy týkajúce sa plánovania a výstavby, ako sú požiadavky na stavebné povolenie, povinné verejné konzultácie, postupy pre zmenu územného plánu a podobne.

Náš cieľ

Vysoká rozdrobenosť pozemkového vlastníctva  a množstvo neznámych vlastníkov v evidencii pozemkov sťažuje bežným osobám vyporiadanie pozemkového vlastníctva. Cieľom stránky je pomôcť ľuďom zorientovať sa v problematike kúpy a vyporiadania pozemkov. 

Všetky informácie, vzory zmlúv a žiadostí, ktoré tu nájdete, poskytujeme bezplatne. 

Dokumenty